خانه / اخبار مهدویت / خبر جدید: دلیل رضایت امام زمان(عج) از شیخ مفید/شیعه با شیخ ره صدساله را پیمود

خبر جدید: دلیل رضایت امام زمان(عج) از شیخ مفید/شیعه با شیخ ره صدساله را پیمود

[ad_1]

 

حجت الاسلام جواد اکبری مطلق، مدیر گروه معارف دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی در گفت وگو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان به مناسبت فرا رسیدن ۹ آذر، روز بزرگداشت شیخ مفید اظهار کرد: زندگی هر فرد و شخصیتی دارای درس های فراوانی است که در برهه های مختلف متحول شده اند و از زمان ائمه اطهار(ع) تا بنی عباس همواره شیعیان در اقلیت بوده اند و کاری نمی توانستند انجام دهند اما در زمان شیخ مفید در قرن چهارم، شیعیان از آزادی برخوردار شدند.

 

تلاش های شیخ مفید برای تقویت بنیه علمی شیعیان

وی با اشاره به اینکه شیخ مفید باتوجه به حضور در منطقه بغداد، از این موقعیت برای گسترش تشیع استفاده کرده است، افزود: ایشان با تالیف کتب فراوان، تقوای بالای خود و همچنین مراوده ای که با دیگر فرقه ها داشته است، در عرض چند سال توانست، ره صدساله را برای شیعیان بپیماید و هم آنان را در کنار اهل سنت متحد کند و هم از موقعیت ایجاد شده، برای تقویت بنیه شیعه استفاده کرده است.

 

احیای مذهب شیعه توسط شیخ مفید در قرن چهارم

اکبری با بیان اینکه شیخ مفید، شیعه را به نوعی احیا کرده است، تصریح کرد: فعالیت های متعدد شیخ مفید در این راستا مورد توجه و عنایت امام زمان (عج) قرار می گیرد.

 

ماجرای سه توقیع امام زمان(عج) به شیخ مفید

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی با اشاره به سه توقیع و نامه امام زمان(عج) طی سه سال به شیخ مفید، بیان کرد: این نامه ها در سال های آخر برای شیخ مفید صادر شده است و ایشان در یکی از این نامه ها شیخ مفید را «برادر استوار دینی» خطاب می کنند، به این معنا که شیخ مفید به لحاظ دینی استوار است و تبلیغ خوب و خالصانه ای برای دین خدا انجام داده است.

وی ادامه داد: دومین نامه با موضوع یاری کردن مردم به دین حق و یاری خداوند ذکر شده است و سومین نامه نیز بعد از فوت شیخ مفید و با خط خاصی روی قبر ایشان مکتوب شده است که البته این براساس نقل های تاریخی است، و موضوع این نامه و توقیع بر این اساس بوده است که از دنیا رفتن شما لطمه زیادی در دین تشیع ایجاد کرد که دلیل آن علم، توحید و مباحث دینی شیخ مفید بوده است که هر زمان در درس یا مبحثی وارد می شده است، موجب خرسندی امام زمان (عج) بوده که نشان می دهد این فرد چه میزان برای دین مفید بوده است.

 

لقب شیخ مفید از کجا آمد؟

اکبری در پاسخ به این سوال که لقب شیخ مفید از سوی چه کسی به وی داده شده است، افزود: دو روایت در تاریخ برای این موضوع نقل شده است: یکی آنکه این لقب توسط قاضی بغداد بواسطه پاسخگویی به موضوعی در مناظره به وی اعطا و نقل دیگر آن است که این لقب از سوی امام زمان(عج) به وی عطا شده است.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی اضافه کرد: این نقل که از سوی قاضی بغداد به وی اعطا شده است، معتبرتر و مستندتر و معقول است که باتوجه به موفقیت وی در مناظره قاضی بغداد، این لقب را دریافت کرده است.

 

دلیل رضایت و خشنودی امام زمان (عج) از شیخ مفید

وی با اشاره به فعالیت ها و اقدامات شیخ مفید که مورد خشنودی و رضایت امام زمان(عج) بوده است، تصریح کرد: شیخ مفید کتب متعددی تالیف کرده است و علمایی که در زمان وی بوده اند همچون شیخ طوسی و ابن شهرآشوب، مباحثی خاصی پیرامون وی مطرح کرده اند و ابن معلم نیز تعبیر خاصی درباره وی داشته است و علمای اهل سنت همچون جوزی و ابن‌حجر عسقلانی و ابن نبی گفته اند که از کتاب های شیخ مفید دریافتیم که وی چه میزان تاثیرگذار بوده است.

اکبری خاطرنشان کرد: نقل شده شیخ مفید، ۳۰۰ کتاب تالیف کرده است و علمای اهل سنت درخصوص ایشان گفته اند که دانشمند باهوش و بافراستی است،تاکید کرده اند و شیخ عبدالله رافعی آورده است که در علم کلام استاد توانمندی بوده و این تعبیر امام زمان (عج) به واسطه خشنودی از اقدامات وی ممکن است، مربوط به یک کتاب باشد اما رد مابقی کتب نیست.

[ad_2] ناجی وان یکی از سایتهای ارائه اخبار مهدویت و دنیای اسلام از سایر وب شایت ها می باشد. شما می توانید اخبار جمع آوری شده از سایر وب سایتها را در ناجی وان مطالعه نمایید. این اخبار و مطالب روزانه از وب سایتهای معتبر جمع آوری می گردد تا در اختیار شما قرار گیرند. ّبرای مطالعه سایر اخبار مهدویت از منوهای بالای سایت استفاده نمایید و یا به صصحه اصلی سایت اخبار مهدویت ناجی وان مراجعه نمایید مراجعه نمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *