خانه / اخبار مهدویت / درباره مالزی

درباره مالزی

آیا در مورد مهاجرت به کشور مالزی سوالاتی ذهن شما را مشغول کرده است؟ در این صورت پیشنهاد ما مطالعه مقالات حاضر از سوی متخصصین ارشد موسسه حقوقی ملک پور است . درصورتی‌که اطلاعات ما در ضمیمه پاسخگویی به سولات شما کافی نبود پیشنهاد می کنیم با وکلای مجرب موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده تا شما را با شرایط اختصاصیتان در مسیری بهتر و آسوده تر راهنمایی بنمایند . این مقاله به منظور پیشبرد اهداف شما در ضمینه مهاجرت تبیین شده همچنین شما می توانید از مشاوره ی وکلای برجسته حقوق بین الملل در موسسه بین المللی ملک پور بهرهمند شوید.

مقدمه :

هزینه زندگی و تحصیل در کشور مالزی از بسیاری از کشور ها کمتر است که بسیاری از فارغ التحصیلان مالزی برای ادامه تحصیل قادر به اخذ پذیرش از دانشگاه های بسیار معتبر سایر نقاط جهان خواهد بود. همچنین طرحی به نام طرح خانه دوم برای اخذ اقامت در مالزی در نظر گرفته شده است . برای دریافت اطلاعات تکمیلی این طرح با مراجعه یا تماس تلفنی با کارشناسان موسسه بین المللی حقوقی ملک پور تماس حاصل بفرمایید.

ما خدمات ویژهای در را بطه با کشور مالزی ارائه می دهیم و رد تمام مراحل در کنار شما خواهیم بود. به توجه به اینکه این مقاله صرفا جهت آشنایی شما با روند کلی مهاجرت به کشور مالزی می باشد جهت هر گونه اقدام برای مهجرت ، تحصیل ، کار وغیره حتما با کارشناسان و متخصصان موسسه بین المللی ملک پور در ارتباط باشید تا از هرگونه اشتباه احتمالی و اطلاف وقت وهزینه جلوگیری بعمل آورده شود.متخصصان موسسسه حقوقی بین المللی ملک پور با راهنمایی های دقیق و کارشناسانه می توانند شما را به صورت کاملا مطمئن همراهی بنمایند

شرایط مهاجرت به مالزی  :

لیست ویزا های مختلف مالزی که شما می توانید برای سفر به مالزی تحصیل در مالزی و اخذ اقامت مالزی از طریق انها اقدام فرمایید :

  • ویزای توریستی مالزی :برای اخذ ویزای توریستی مالزی نیاز به هیچ کاری نبوده و پس از ورود به مالزی و فرودگاه مالزی به هر شخص با ملیت ایرانی ۱۵ روز ویزای توریستی داده می شود.
  • ویزای اجتمایی مالزی :ویزای اجتمایی مالزی به مدت ۲ تا ۶ ماه با دعوت رسمی یک شرکت و یا یک شخص مالزیایی و یا اقوام درجه یک هر شخص که خود ویزای اقامتی مالزی را دارند صادر می گردد.
  • ویزای تحصیلی مالزی : با اقدام در موسسات آموزش عالی دانشگاه یا کالج های مالزی امکان در یافت ویزای تحصیلی مالزی امکان پذیر می باشد. مدت زمان ویزای تحصیلی مالزی ۱ سال و قابل تمدید تا انتهای زمان تحصیل می باشد. مشکل ویزای تحصیلی مالزی آن است که شخص با این ویزا خق کارکردن ندارد و این به آن معناست که  در صورت تمایل دانشجوی مهاجر به کار کردن باید از اداره مهاجرت مالزی اجازه کار بگیرد و در صورت کسب اجازه از این سازما ن دانشجو می تواند کار نیمه وقت داشته باشد. بابت ویزای دانشجویی ۲۰۰ دلار صرف نظر از دانشگاه رشته ومیزان شهریه بابد پرداخت شود.که این رقم در سال تحصیلی بعد به ۵۰ دلار میرسد. از جمله مزایای تحصیل در مالزی می توان به کیفیت بالای تحصیل اعتبار جهانی ، تنوع رشته ها ، تدریس به زبان انگلیسی در مالزی اشاره نمود.

– مقررات کار در مالزی:

وزارت منابع انسانی بعنوان اصلی ترین  بخش دولت  در خصوص کار در مالزی میباشد که وظیفه بسیار مهم و اساسی تنظیم روابط کار و همچنین نظارت بر حسن اجرای قوانین آن در بخش های مدیریت کار، کودکان و کار، بیکاری ،ساعات کار ،امنیت و سلامت شغلی را عهده دار میباشد. برای انجام هرچه بهتر این وظایف وزارت منابع انسانی از دیگر منابع دولتی و بخشهای خصوصی(نمایندگان کارفرمایان و کاگران و سندیکاهای مربوطه) کمک میگیرد و از نظرات تخصصی آنها استفاده میکند.

انجمن کارفرمایان مالزی (MEF) سازمان مرکزی بخش خصوصی در مالزی میباشد که در سال ۱۹۵۹ تاسیس گردیده و در سال ۱۹۷۷ نام این سازمان به انجمن شورای کارفرمایان مالزی تغیر نام پیدا کرد (MECA).

وظیفه اولیه و اساسی این سازمان ترفیع و حفاظت از حقوق و نیز تشویق کارفرمایان در راستای بهبود و توسعه حوزه کاری میباشد. انجمن اتحادیه های صنفی مالزی  (MTUC) مهمترین نماینده صنف و سازمانی کارگری در مالزی میباشد که در سال ۱۹۶۱ تاسیس گردیده و یکی از قدیمی ترین اتحادیه صنفی در مالزیست که حدود بیش از نیم میلیون عضو از بخشهای مختلف دارد.

در کشور مالزی قانون مربوط به حقوق و دستمزد بیان میکند که ساعات کار نباید بیش از ۸ ساعت در روز و یا ۴۸ ساعت در هفته باشد و هر هفته کاری باید شامل یک روز استراحت کامل باشد. از طرفی دیگر نیز از هیچ کارگری نمیتوان درخواست کار بیش از ۱۲ ساعت بکنند مگر در شرایط خاص و بیشترین اضافه کاری قابل قبول و مجاز ۱۰۶ ساعت در ماه میباشد، مگر اینکه مدیر کل بخش کارگری موافقت کند برای اضافه کاری بیشتر بر اساس نامه کتبی دستگاه مربوطه کارگران زن میتوانند حداکثر دوماه برای مرخصی زایمان استفاده نموده بشرطی که نیاز آنها به بیش از ۲ ماه با تایید پزشک باشد درصدی از حقوق انها پرداخت خواهد شد.

شرایط اشتغال نیروی کار خارجی :

سیاست دولت مالزی اعطای فرصت های شغلی به نیروی کار محلی است , لذا دولت تلاش میکند تا نیروی خارجی سهم زیادی در افزایش تولید ملی نداشته باشد. با این وجود دولت مالزی نیاز به نیروی کار خارجی را نمی تواند نا دیده بگیرد. بیش از دو میلیون نفر کارگر خارجی ( قانونی و غیر قانونی) در مالزی بکار اشتغال دارند کارگران اندونزیایی ، نپالی، هندی، ویتنامی، بنگلادشی بیشترین تعداد کارگر در این کشور را دارند، دولت مالزی بنا به نوع کار الویت هائی را برای برخی از کارگران این کشورها قائل شده است. بطور کلی کشور مالزی به نوعی بدنبال کاهش و کنترل بیشتر کارگران خارجی است.

اشتغال از طریق ثبت شرکت:

ثبت شرکت و اخذ ویزای اقامت تجاری یکی از راه های اشتغال برای خارجیان و کسب اقامت در مالزی است با ثبت شرکت ۲ الی ۳ سال اجازه اقامت فراهم می شود که برای ۲ الی ۳ بار و یا بیشتر قابل تمدید است. برای ثبت شرکت و اخذ اقامت می بایست حداقل یکصد هزار دلار سرمایه را به مالزی منتقل شود. یکی دیگر از راه های ثبت شرکت کسب نمایندگی یک شرکت ثبت شده در کشور مبداء است که ضرورتی برای سرمایه گذاری نیست ولی باید هزینه های خود را از شرکت مادر در ایران تامین نماید و اجازه کسب درآمد در مالزی را مگر در شرایط خاص ندارد. که از این روش معمولاً برای کسب اقامت استفاده می کنند.

ویزای کار: منظور از ویزای کار ویزائی است که یک فرد متخصص و یا غیر متخصص ( کارگر) خارجی جویای کار با داشتن  آن مجاز است در یک موسسه یا شرکت  مشغول بکار شود. ویزای کار در مالزی توسط کارفرما و پس از طی یک دوره آموزشی برای جویای کار درخواست می شود کارفرما باید مالیات مربوط به اشتغال را نیز پرداخت نماید. شخص جویای کار نمی تواند شخصاً این نوع ویزا را درخواست کند بلکه باید توسط کارفرما انجام شود. شرایط کار برای ایرانیانی که در مالزی مجوز اقامت ندارند بسیار مشکل است. و توصیه می شود که با ویزای توریستی و سفر های توریستی نباید به کار در مالزی مبادرت نمود.

ویزای کار اشکال مختلفی دارد:

ویزای اشتغال حرفه ای: Employmant pass (professional Visa)

شرکت های خصوصی متعلق به افراد خارجی و یا شرکت های مالزیائی می توانند از خارجیان برای گروه مشاغل  تخصصی و حرفه ای زیر درخواست ویزا نمایند این ویزا می تواند برای مدت دو سال اعتبار داشته باشد.

پست های کلیدی: مدیریت عالی شرکت ها ، مسئولیت مراقبت از منافع شرکت و سرمایه گذاری، مسئولیت تعیین سیاسیت ها و اهداف شرکت

مسئولیت های اجرائی: مدیریت میانی پست های تخصصی، تجارب علمی و حرفه ای مورد نیاز، تخصص های عملی در مورد مشاغل مورد نظر، مسئولان اجرای سیاست های شرکت و ناظر بر کارکنان رده پائین

سمت های غیر اجرائی: تخصص های بالا و مهارتهای فنی مربوط به مشاغل خاص مانند: طراح صنعتی، مبلمان و لباس، قالب ساز و جوشکار حرفه ای و …

ویزای مشاغل کارگری:

این ویزا اختصاص به کارگران خارجی غیر متخصص و نیمه ماهر دارد مدت آن یکساله و قابل تمدید است. ویزای این نوع مشاغل به کشورهای خاصی مانند اندونزی، هند، نپال، بنگلادش و… داده میشود. که بطور عمده شامل بخش های زیر است.

الف – تولیدات صادرات محور: این بخش تمامی تولیدات صادرات محور را که بیش از %۵۰ تولیدات آن برای صادرات باشد را در بر می گیرد.

ب- تولیدات غیر صادرات محور: شامل صنایع وابسته به چوب , صنایع مبلمان ,صنایع وابسته به لاستیک , صنایع وابسته به پلاستیک , صنایع فرآوری مواد غذایی , صنعت مواد ساختمانی , صنعت آهن و فولاد و صنایع معدنی , صنعت سرامیک , صنعت نساجی , صنعت کفش , مهندسی و صنعت ساخت و صنعت سنگهای معدنی و قیر . دو شرط برای بکار گیری نیروی کار خارجی در زمینه صنایع غیر صادرات محور وجود دارد: کل فروش شرکت در سال دو میلیون رینگیت و بیشتر باشد یا حد اقل سرمایه پرداخت شده شرکت بیش از ۱۰۰,۰۰۰ رینگیت باشد .

ج- بخش کشاورزی و صنایع وابسته :

شامل بخشهایی از قبیل محصولات کشاورزی , مواد غذایی , پرورش گل , دامپروری , آبزیان

د- بخش ساخت و ساز و ساختمان

ه-  بخش خدمات :

فقط شامل کارگر رستوران در سراسر کشور به عنوان آشپز وکارگر عمومی (ظرفشور , نظافت چی) میشود. کارگران خارجی به عنوان پیشخدمت , صندوقدار , حمل کننده بار در بنادر و فرودگاهها , خدمات خانگی شستشوی لباس و باشگاه گلف (به استثنای پادو در باشگاه گلف) نمیتوانند کار کنند.

ویزای مرتبط ( Referred visa ):

ویزایی ست که توسط کار فرما از دفاتر مهاجرت مربوطه در خواست گردیده و از سوی نمایندگی های مالزی در خارج از کشور با صدور آن موافقت شده است . مدارک مورد نیاز برای درخواست referrd visa  عبارتند:  از ۱- نامه درخواست کار فرما ۲- اصل وکپی نامه وزارت کشور, نامه بخش مهاجرت مالزی (در مورد جابجایی محل کار) ۳- سپرده ضمانت یا ضمانت نامه بانکی معتبر برای ۱۴ ماه ۴- فرم کامپیوتری مشخصات کاری ۵- گواهی سلامت از وزارت بهداشت کشور مبدا و تایید شده در وزارت بهداشت کشور مالزی ۸- فرم درخواست referrd visa  .

هزینه های صدور  referrd visa با مالیات یک ساله آن برای بخشهای تولید و ساخت و خدمات در حدود ۱۳۰۰رینگیت میباشد .

مراحل درخواست ویزای مرتبط( Referred vis )

  • درخواست باید شخصا توسط متقاضی , شرکت ویا کارفرما انجام شود لذا ارائه درخواست توسط کارگذار یا واسطه مجاز نمی باشد و رد خواهد شد
  • در خواست ها باید با استفاده از فرم  KDN/PA2/98و ارسال آن به آدرس Immigration   Department of Malaysia ارسال شود.
  • درخواست جایگزینی برای کارگران خارجی فقط در صورت بازگشت به کشور یا فوت کارگر و تنها برای بخشهای تولیدات صادرات محور (ساخت و ساز و مجموع کاشت، محصولات کشاورزی ,غذایی , پرورش حیوانات اهلی , گل و آبزیان) و بخش خدمات ( نظافتچی رستوران, باربر , کارگر خانه , شستشوی لباس , پادوی زمین گلف , جزایر تفریحی بجز پینانگ) .

به کارگران کشور های اندونزی, تایلند و کامبوج و سریلانکا که فقط در مزارع چای و کاشت درخت کائوچو مشغول به کار می باشند، و به کارگران هندی در زمینه قالب سازی وتولید ابزار , کارگر ساختمانی و نصب و راه اندازی کابلهای برق با ولتاژ بالا مجوز جایگزینی کارگر داده شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *