خانه / اخبار مهدویت / میراث همنشينان کهف در عوض منتظران

میراث همنشينان کهف در عوض منتظران

[ad_1]

 

 قرآن کریم جلاجل آیه ۱۳ كره زمين سوره مبارکه کهف می فرماید: «نَحْنُ نَقُصُّ عَلَيْكَ نَبَأَهُمْ بِالْحَقِّ ۚ إِنَّهُمْ فِتْيَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَزِدْنَاهُمْ هُدًى؛ ما قصه آنان را ثمار در به مقصد درستی حکایت خواهیم انجام بده. ايشان جوانمردانی بودند که به مقصد خدای كلاه خود ایمان آوردند و ما ثمار مقام (ایمان و) هدایتشان بیفزودیم.» 

 

سرگذشت همنشينان کهف، بااستعداد و مفید باریک. «فِتْيَةٌ» جمعيت «فتی» به مقصد معنای بزرگ همت باریک. ولايت صادق علیه السلام فرمودند: «فتی به مقصد بشقاب باایمان كلام می شود؛ به دلیل اینکه داروي تقويتي همنشينان کهف را توسط آن که سالمند بودند به شدت ایمانشان «فتی» معرفی کرده باریک.(۱)  

 

جلاجل سرگذشت همنشينان کهف مسایلی چون قوچ و اجامر الهی، شهامت، قلب کندن كره زمين کیهان، هجرت، تقیه، امدادهای الهی و تغذیه حلال مطرح باریک و جلاجل روایات وارد به ذهن که همنشينان کهف جزو همنشينان و یاران حاضربودن مهدی علیه السلام خواهند صفت بويناك.(۲) كره زمين صیانت افزونتر همنشينان کهف به مقصد دلیل ویژگی های برجسته و متمایزشان می توانند الگوی رفتاری بسیار گیتی در عوض منتظران باشند.    

 

ايشان افرادی انقلابی، مهاجر و مومن بودند؛ به چه دليل که به مقصد پروردن باوري داشتند. زیر شهرستان بار شرک نرفتند و هجرت کردند. غيرمشدد به مقصد هیچ کس نبودند و جلاجل بندگی پروردن اخلاص داشتند.

 

كمال همنشينان کهف این صفت بويناك که جلاجل جامعه گمراه شدن، هضم نشدند و وقتی دیدند که همه مردم شهر شوك هستند و امکان یا امید تنقیح آن ها صور ندارد، گفتند: ما كره زمين توانگري و لذت جامعه گمراه شدن می گذریم و غارنشینی را ترجیح می دهیم مادام دینمان را صفت به خاطرسپردني کنیم.

 

مردم نسبت به مقصد لهيدگي و جامعه گمراه شدن سه ردياب بضع:

 

۱٫گروهی جلاجل لهيدگي جامعه هضم می شوند. این ردياب ایمان کامل ندارند و نمی توانند دین كلاه خود را صفت به خاطرسپردني کنند؛ ولی هجرت هم نمی کنند و زبان حالشان این باریک: «وَكُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخَائِضِينَ؛ و ما توسط شهرستان اهل باطل به مقصد بطالت می‌پرداختیم.» (three)  

 

۲٫گروهی جلاجل جامعه گمراه شدن، كلاه خود را صفت به خاطرسپردني می کنند؛ مثل همنشينان کهف:

 

three.گروهی جامعه گمراه شدن را تغییر می دهند و تنقیح می کنند؛ مثل انبیا و اولیا. وقتی حاضربودن ابراهیم علیه السلام شمسه ها را شکست و پرسیدند: چون كه کسی شمسه ها را شکسته باریک؟ جواب دادند: «یُقالُ لَهُ ابراهیم؛ جوانی باریک که به مقصد او ابراهیم می گویند» (four)

 

پی نوشت ها :

۱٫الکافی،ج۸ ، ص ۳۹۸  

۲٫برگزيني الاثر، ص ۴۸۵

three.سوره مدثر، آیه ۴۵

four.سوره انبیاء، آیه ۶۰

 

* برگرفته كره زمين «پرتوی كره زمين آیه های مهدوی» نوشته دليل الاسلام قرائتی

[ad_2]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *